Museum’s 24-Hour Fundraising Telethon!!!!

This is going to be one of the biggest events of the year as the Martial Arts History Museum, along with Dynamic Dojo Talk Radio, are set for February 11, at 4 pm, to start the biggest, the baddest, the coolest 24-hour FACEBOOK LIVE entertainment TELETHON. Yes, it’s n-non-stop action as the martial arts and Burbank community joins in to help the Museum raise funds for our new location here in the city of Burbank. Cast LIVE on the Museum’s Facebook page as well as Dynamic Dojo Facebook page, you will enjoy of hosts of cool cats as they entertain you so that you can give generously to the Museum. It’s tax-deductible so everyone wins!!! Tell your friends, relatives and more and join us for this history-making event!!! 24 hours includes:

Schedule of Events on FACEBOOK LIVE!!! Listing is subject to change.

Saturday, Feb. 11

4:00pm   –  Introduction – Telethon Begins
4:15pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day
4:30pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day
4:45pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day
5:00pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day
5:15pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day
5:30pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day
5:45pm   –  Dynamic Dojo Talk Radio Honor Day

6:00pm   –  Welcome to the Telethon
6:15pm   –  Video Introduction / Explain how to donate online
6:30pm   –  Americus Abesamis Challenge
6:45pm   – Americus Abesamis Challenge

(SECTION DEDICATED TO BILL RYUSAKI)
7:00pm   –  Leland Heflin, Comedian
7:15pm   –  Mark Hoadley, Comedian
7:45pm   –  Comedy Store Headlinger,
Adam Barnhardt, Comedian

(SECTION DEDICATED TO TAK KUBOTA)
8:10pm   –  Kimo Keoke, Comedian
8:25pm   –  Barry Waite, Barbershop Quartet
8:40pm   –  Comedy Store Comedian
Jeff Husands

(SECTION DEDICATED TO CECIL PEOPLES)
9:00pm  –  Frank Marquez Knights Demo
9:15pm  –  Music by Chiyo Nicole
9:30pm  –  Music by Brandi Pim
9:45pm  –  Getting into Stunts – Crystal Santos

(SECTION DEDICATED TO FUMIO DEMURA)
10:00pm  – Magician (Joel)
10:15pm  – Magician (Joel)
10:30pm  – Susan Jekarl, Crafts
10:45pm  – Susan Jekarl, Crafts

(SECTION DEDICATED TO RICHARD BUSTILLO)
11:00pm  – Music by Kung Fu Cowboy
11:15pm  – Music by Kung Fu Cowboy
11:30pm  – Music by Ronnie Mack
11:45pm  – Music by Ronnie Mack

 

 

Sunday, Feb. 12

(SECTION DEDICATED TO TINO TUIOLOSEGA)
12:00am   – Apache Knife Demo – Robert Redfeather
12:15am   – Apache Knife Demo – Robert Redfeather
12:30am   – Martial Arts Comedy Movies Critics (you participate)
12:45am   – Martial Arts Comedy Movies Critics (you participate)

(SECTION DEDICATED TO ED PARKER)
1:00am   –  Elvis Tribute by Robert Dixon
1:15am   –  Elvis Tribute by Robert Dixon
1:30am   – Martial Arts Action Movies Critics (you participate)
1:45am   – Martial Arts Action Movies Movie Critics (you participate)

(SECTION DEDICATED TO CYNTHIA ROTHROCK)
2:00am   – Tour of the Museum (Part 1)
2:15am   – Tour of the Museum (Part 2)
2:30am   – Discussion: Cynthia Rothrock
2:45am   – Discussion: Don “the dragon” Wilson

(SECTION DEDICATED TO DOUG WONG & CARRIE OGAWA-WONG)
3:00am   – Entertainment
3:15am   – Entertainment
3:30am   – Interview with Museum Pres. Michael Matsuda
3:45am   – Interview with Museum Pres. Michael Matsuda

(SECTION DEDICATED TO BRUCE LEE)
4:00am   –  Discussion: Impact of Bruce Lee
4:15am   –  Discussion: Impact of Bruce Lee
4:30am   –  Entertainment
4:45am   –  Entertainment

(SECTION DEDICATED TO ARK Y. WONG)
5:00am   –  Great Moments in Martial Arts History
5:15am   –  Great Moments in Martial Arts History
5:30am   –  Entertainment
5:45am   –  Entertainment

(SECTION DEDICATED TO JOE LEWIS)
6:00am   – Tour of the Museum (Part 3)
6:15am   – Tour of the Museum (Part 4)
6:30am   – Entertainment
6:45am   – Entertainment

(SECTION DEDICATED TO JHOON RHEE)
7:00am   – Your time to Skype In
7:15am   – Your time to Skype In
7:30am   – Your time to Skype In
7:45am   – Your time to Skype In

(SECTION DEDICATED TO DON WILSON)
8:00am  –  Morning Tai Chi with Restita DeJesus
8:15am  –  Morning Tai Chi with Restita DeJesus
8:30am  –  Morning Tai Chi with Restita DeJesus
8:45am  –  Morning Tai Chi with Restita DeJesus

(SECTION DEDICATED TO LEO FONG)
9:00am  –  Monkey Kung Fu with Michael Matsuda
9:15am  –  Americus Abesamis
9:30am  –  Americus Abesamis
9:45am  –  Museum Gift Showcase

(SECTION DEDICATED TO JAMES LEW)
10:00am  –  Museum Gift Showcase
10:15am  –  RAMA Demo
10:30am  –  RAMA Demo
10:45am  –  RAMA Demo

(SECTION DEDICATED TO DAN INOSANTO)
11:00am    –  Norco Tae Kwon Do
11:15am    –  Norco Tae Kwon Do
11:30am    –  Americus Abesamis
11:45am    –  Americus Abesamis

(SECTION DEDICATED TO CHUCK NORRIS)
12:00pm   –  Hiedi Luo
12:15pm   –  Hiedi Luo
12:30pm   –  William Ford Demo
12:45pm   –  William Ford Demo

(SECTION DEDICATED TO CACOY CANETE)
1:00pm   –  Music by Alan Lee
1:15pm   –  Music by Alan Lee
1:20pm   –  Ray Mazun
1:50pm   –  Felix Roiles

(SECTION DEDICATED TO HEE IL CHO)
2:05pm   – Wing Chun
2:15pm   – Wing Chun
2:30pm   – Abad-Mancia Martial Arts
2:45pm   – Abad-Mancia Martial Arts

(SECTION DEDICATED TO MICHAEL PARRELLA)
3:00pm   –  Music by Dorrette Genevieve Young
3:15pm   –  Music by Dorrette Genevieve Young
3:30pm   –  Ted Tabura Karate Do
3:45pm   –  Ted Tabura Karate Do

(SECTION DEDICATED TO AL DACASCOS)
4:00pm  – Maileilani Ohana Hula
4:15pm  – Maileilani Ohana Hula
4:30pm  – Closing